Ramunėlių arbata – turbūt vienas iš labiausiai atpažįstamų ir dažniausiai vartojamų vaistažolių gėrimų visame pasaulyje. Nuo seniausių laikų ramunėlės buvo vertinamos dėl savo raminamųjų, priešuždegiminių ir virškinimą gerinančių savybių. Šiandien moksliniai tyrimai vis dažniau patvirtina tai, ką liaudies medicina žinojo šimtmečius. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime ramunėlių arbatos naudą, vartojimo būdus, galimus šalutinius poveikius ir netgi įdomius faktus, kurių galbūt nežinojote.
Ramunėlių rūšys ir jų skirtumai
Nors dažniausiai kalbėdami apie ramunėles turime omenyje vaistinę ramunę (Matricaria chamomilla, anksčiau žinoma kaip Matricaria recutita), verta paminėti, kad egzistuoja ir kitų rūšių, pavyzdžiui, romėniškoji ramunė (Chamaemelum nobile). Nors abi rūšys yra naudojamos arbatoms ir turi panašių savybių, jos šiek tiek skiriasi.
- Vaistinė ramunė (Matricaria chamomilla): Tai vienmetis augalas, dažniausiai naudojamas arbatoms. Jos žiedai yra mažesni, o skonis – švelnesnis, šiek tiek kartokas. Vaistinė ramunė pasižymi stipresniu priešuždegiminiu poveikiu.
- Romėniškoji ramunė (Chamaemelum nobile): Tai daugiametis augalas, kurio žiedai yra didesni ir pilnavidūriai. Romėniškosios ramunės arbata yra saldesnė ir dažnai naudojama aromaterapijoje. Ji labiau vertinama dėl raminamojo poveikio.
Renkantis ramunėlių arbatą, atkreipkite dėmesį į nurodytą rūšį, nes nuo to gali priklausyti ir arbatos skonis, ir poveikis.
Ramunėlių arbatos nauda sveikatai

Ramunėlių arbata yra vertinama dėl daugybės sveikatai naudingų savybių. Štai keletas pagrindinių:
Raminamasis ir miegą gerinantis poveikis
Tai bene geriausiai žinoma ramunėlių arbatos savybė. Ramunėlės sudėtyje yra apigenino – antioksidanto, kuris jungiasi prie tam tikrų smegenų receptorių ir gali padėti sumažinti nerimą bei paskatinti mieguistumą. Keletas tyrimų parodė, kad ramunėlių arbata gali pagerinti miego kokybę, sutrumpinti užmigimo laiką ir sumažinti naktinių prabudimų skaičių. Ji ypač rekomenduojama žmonėms, kenčiantiems nuo nemigos ar nerimo sutrikimų.
Virškinimo sistemos gerinimas
Ramunėlių arbata nuo seno naudojama įvairiems virškinimo sutrikimams malšinti. Ji gali padėti esant pilvo pūtimui, spazmams, pykinimui, rėmeniui ir net dirgliosios žarnos sindromui. Ramunėlės pasižymi priešuždegiminiu ir spazmolitiniu poveikiu, todėl atpalaiduoja virškinamojo trakto raumenis ir mažina diskomfortą. Be to, manoma, kad ramunėlės gali padėti apsaugoti skrandžio gleivinę nuo pažeidimų ir skatinti sveiką virškinimą.
Priešuždegiminis poveikis
Ramunėlių žieduose gausu terpenoidų ir flavonoidų – junginių, pasižyminčių stipriu priešuždegiminiu poveikiu. Šie junginiai gali padėti sumažinti uždegiminius procesus organizme ir palengvinti įvairių ligų, susijusių su uždegimu, simptomus. Tyrimai rodo, kad ramunėlių ekstraktas gali būti naudingas sergant artritu, odos ligomis (pvz., egzema) ir netgi tam tikromis autoimuninėmis ligomis.
Antioksidacinis poveikis
Ramunėlės yra puikus antioksidantų šaltinis. Antioksidantai kovoja su laisvaisiais radikalais – kenksmingomis molekulėmis, kurios gali pažeisti ląsteles ir prisidėti prie lėtinių ligų, tokių kaip vėžys, širdies ligos ir diabetas, vystymosi. Reguliarus ramunėlių arbatos vartojimas gali padėti sustiprinti organizmo apsaugą nuo oksidacinės pažaidos.
Kitos galimos naudos
- Cukraus kiekio kraujyje kontrolė: Kai kurie tyrimai rodo, kad ramunėlių arbata gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje žmonėms, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu. Tačiau šioje srityje reikia daugiau tyrimų.
- Širdies sveikata: Ramunėlių arbatoje esantys flavonoidai gali turėti teigiamos įtakos širdies ir kraujagyslių sveikatai, mažindami kraujospūdį ir cholesterolio kiekį.
- Imuniteto stiprinimas: Ramunėlės gali padėti stiprinti imuninę sistemą ir kovoti su peršalimo ligomis.
- Odos ir plaukų priežiūra: Ramunėlių arbata gali būti naudojama išoriškai – kompresams, skalavimams, vonelėms. Ji ramina sudirgusią odą, mažina niežulį, skatina žaizdų gijimą ir gali padėti esant pleiskanoms.
- Menstruacijų skausmų malšinimas: Ramunėlių arbata, gali padėti atpalaiduoti gimdos raumenis ir sumažinti menstruacijų spazmus bei skausmą.
Ramunėlių arbatos vartojimas
Ramunėlių arbatą paruošti labai paprasta. Užpilkite vieną ar du arbatinius šaukštelius džiovintų ramunėlių žiedų (arba vieną arbatos maišelį) verdančiu vandeniu (apie 250 ml) ir palaikykite 5-10 minučių. Kuo ilgiau laikysite, tuo stipresnis bus skonis ir poveikis. Galite pagardinti arbata medumi, citrina ar imbieru.
Rekomenduojama ramunėlių arbatos norma yra 1-4 puodeliai per dieną. Geriausia ją gerti tarp valgymų arba prieš miegą.
Galimas šalutinis poveikis ir įspėjimai
Ramunėlių arbata paprastai yra saugi daugumai žmonių. Tačiau kai kuriais atvejais galimi šalutiniai poveikiai:
- Alerginės reakcijos: Žmonės, alergiški ambrozijai, chrizantemoms, medetkoms ar kitiems astrinių (Asteraceae) šeimos augalams, gali būti alergiški ir ramunėlėms. Alerginės reakcijos gali pasireikšti odos bėrimu, niežuliu, čiauduliu, akių ašarojimu ar net anafilaksiniu šoku (retais atvejais).
- Sąveika su vaistais: Ramunėlės gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, pavyzdžiui, kraują skystinančiais vaistais (varfarinu), raminamaisiais vaistais, kontraceptikais ir nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Jei vartojate kokius nors vaistus, prieš pradėdami reguliariai gerti ramunėlių arbatą, pasitarkite su gydytoju.
- Nėštumas ir žindymas: Nors ramunėlių arbata dažnai rekomenduojama nėščioms moterims nuo pykinimo, dideliais kiekiais ji gali stimuliuoti gimdos susitraukimus. Todėl nėštumo ir žindymo laikotarpiu ramunėlių arbatą reikėtų vartoti atsargiai ir tik pasitarus su gydytoju.
- Vaikai: Mažiems vaikams ramunėlių arbatą reikėtų duoti atsargiai, pradedant nuo mažų kiekių ir stebint, ar nepasireiškia alerginės reakcijos.
Įdomūs faktai apie ramunėles
- Ramunėlės buvo naudojamos jau senovės Egipte, Graikijoje ir Romoje. Jos buvo vertinamos ne tik dėl vaistinių savybių, bet ir naudojamos religiniuose ritualuose, balzamavimui ir kosmetikoje.
- Viduramžiais ramunėlės buvo naudojamos kaip vaistas nuo įvairių ligų – nuo karščiavimo iki nemigos. Jos taip pat buvo naudojamos kaip oro gaiviklis ir vabzdžių repelentas.
- Ramunėlių pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių „chamos“ (žemė) ir „melos“ (obuolys), nurodant į žemai augančius augalus ir jų obuolius primenantį kvapą.
- Ramunėlės yra vienos iš populiariausių vaistažolių pasaulyje. Kasmet jų suvartojama milijonai kilogramų.
- Ispanijoje populiarus gėrimas „Manzanilla” yra sausas cheresas, pagardintas ramunėlėmis.
- Egiptiečiai ramunėlėmis ne tik gydė ligas, tačiau jas naudojo kaip kosmetikos gaminį, o turtingi Egipto gyventojai ramunėlių aliejų naudojo mirusiųjų balzamavimui.
Apibendrinant, ramunėlių arbata – tai ne tik skanus ir raminantis gėrimas, bet ir vertingas pagalbininkas, galintis padėti palaikyti gerą sveikatą ir savijautą. Nuo senovės žinomos ir moksliškai pagrįstos ramunėlių savybės leidžia jas naudoti įvairiems negalavimams palengvinti – nuo nemigos ir virškinimo sutrikimų iki uždegiminių procesų ir streso. Vis dėlto, svarbu nepamiršti apie galimus šalutinius poveikius ir, esant reikalui, pasitarti su sveikatos specialistu.