Ar tinka dilgėlių arbata sergant inkstų akmenlige? Išsamus gidas
Inkstų akmenligė – nemaloni ir skausminga būklė, kai inkstuose susiformuoja kietos mineralų ir druskų sankaupos, vadinamos akmenimis. Šių akmenų judėjimas šlapimo takais gali sukelti stiprų skausmą, pykinimą, vėmimą ir kitus nemalonius simptomus. Nors gydymas dažnai apima medicinines procedūras ir vaistus, daugelis žmonių ieško natūralių būdų palengvinti simptomus ir užkirsti kelią naujų akmenų susidarymui. Vienas iš tokių dažnai minimų liaudiškų vaistų yra dilgėlių arbata. Bet ar ji iš tiesų veiksminga ir saugi sergant inkstų akmenlige? Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime dilgėlių arbatos savybes, poveikį inkstams ir galimą naudą bei riziką, susijusią su jos vartojimu.
Dilgėlė: trumpa botaninė apžvalga
Dilgėlė (Urtica dioica) – daugiametis žolinis augalas, paplitęs visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Ji lengvai atpažįstama iš dygliuotų lapų ir stiebų, kurie, prisilietus prie odos, sukelia deginantį dilgčiojimą. Nepaisant šio nemalonaus kontakto, dilgėlė nuo seno vertinama dėl savo maistinių ir gydomųjų savybių. Jos lapuose gausu vitaminų (A, C, K, B grupės vitaminų), mineralų (geležies, kalcio, magnio, kalio, silicio), antioksidantų ir kitų biologiškai aktyvių junginių.
Dilgėlių arbatos poveikis organizmui
Dilgėlių arbata tradiciškai vartojama įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti, įskaitant:
- Šlapimo takų infekcijas. Dilgėlės pasižymi diuretiniu (šlapimo išsiskyrimą skatinančiu) poveikiu, todėl gali padėti „išplauti” bakterijas iš šlapimo takų.
- Artritą ir sąnarių skausmus. Manoma, kad dilgėlės turi priešuždegiminių savybių, kurios gali sumažinti sąnarių skausmą ir patinimą.

- Alergijas. Kai kurie tyrimai rodo, kad dilgėlės gali padėti sumažinti alergijos simptomus, tokius kaip čiaudulys, niežulys ir sloga.
- Anemiją. Dėl didelio geležies kiekio dilgėlės gali būti naudingos sergant geležies stokos anemija.
- Prostatos problemas. Dilgėlės gali padėti sumažinti prostatos padidėjimą ir palengvinti šlapinimosi problemas.
- Odos būklę. Gali padėti gydyti egzemą, spuogus.
Dilgėlių arbata ir inkstų akmenligė: potenciali nauda
Kalbant apie inkstų akmenligę, dilgėlių arbata dažniausiai minima dėl šių potencialių privalumų:
- Diuretinis poveikis. Didinant šlapimo išsiskyrimą, dilgėlių arbata teoriškai gali padėti išplauti mažus inkstų akmenis ir užkirsti kelią naujų susidarymui. Didesnis šlapimo srautas sumažina mineralų koncentraciją šlapime, o tai mažina kristalizacijos tikimybę.
- Priešuždegiminis poveikis. Inkstų akmenys gali sukelti šlapimo takų uždegimą. Dilgėlių priešuždegiminės savybės gali padėti sumažinti šį uždegimą ir palengvinti simptomus.
- Šlapimo rūgšties kiekio mažinimas. Kai kurių rūšių inkstų akmenys (pvz., uratiniai akmenys) susidaro dėl padidėjusio šlapimo rūgšties kiekio. Kai kurie šaltiniai teigia, kad dilgėlės gali padėti sumažinti šlapimo rūgšties kiekį organizme, nors mokslinių įrodymų šiam teiginiui pagrįsti trūksta.
- Magnio šaltinis. Magnis yra svarbus mineralas, kuris gali padėti slopinti kalcio oksalato akmenų, kurie sudaro didžiąją daugumą inkstų akmenų, susidarymą. Dilgėlės yra geras magnio šaltinis.
Moksliniai tyrimai: ką sako mokslas?
Nors dilgėlių arbata liaudies medicinoje naudojama šimtmečius, mokslinių tyrimų, konkrečiai nagrinėjančių jos poveikį inkstų akmenligei, yra palyginti nedaug. Esami tyrimai daugiausia atlikti su gyvūnais arba *in vitro* (mėgintuvėliuose), todėl jų rezultatus reikia vertinti atsargiai. Žmonėms atliktų klinikinių tyrimų, kurie patvirtintų dilgėlių arbatos veiksmingumą gydant inkstų akmenligę, trūksta.
Keletas nedidelių tyrimų su gyvūnais parodė, kad dilgėlių ekstraktas gali sumažinti kalcio oksalato kristalų susidarymą inkstuose. Tačiau šie tyrimai neatspindi realių sąlygų, su kuriomis susiduria žmonės, sergantys inkstų akmenlige. Be to, neaišku, ar tokį patį poveikį turėtų dilgėlių arbata, o ne koncentruotas ekstraktas.
Galima rizika ir šalutinis poveikis
Nors dilgėlių arbata paprastai laikoma saugia, kai vartojama saikingai, ji gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį:
- Virškinimo sutrikimai. Kai kuriems žmonėms dilgėlių arbata gali sukelti pykinimą, viduriavimą, pilvo pūtimą ar skrandžio skausmą.
- Alerginės reakcijos. Nors retai, kai kurie žmonės gali būti alergiški dilgėlėms. Alerginės reakcijos simptomai gali būti bėrimas, niežulys, dilgėlinė, o sunkiais atvejais – kvėpavimo pasunkėjimas.
- Sąveika su vaistais. Dilgėlės gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, įskaitant diuretikus (šlapimą varančius vaistus), kraują skystinančius vaistus, vaistus nuo diabeto ir vaistus nuo aukšto kraujospūdžio. Jei vartojate bet kokius vaistus, prieš pradėdami vartoti dilgėlių arbatą, būtinai pasitarkite su gydytoju.
- Nėštumas ir žindymas. Nėščioms ir žindančioms moterims dilgėlių arbatos vartoti nerekomenduojama, nes trūksta duomenų apie jos saugumą šiuo laikotarpiu. Yra duomenų, kad dilgėlės gali stimuliuoti mėnesines.
- Inkstų funkcijos sutrikimai. Žmonėms su sutrikusia inkstų funkciją, ypač jeigu inkstų funkcijos nepakankamumas yra pažengęs, vartoti dideliais kiekiais diuretikus, įskaitant dilgėlių arbatą, nerekomenduojama, nes padidėja elektrolitų disbalanso pavojus.
Kaip vartoti dilgėlių arbatą?
Jei nusprendėte pabandyti dilgėlių arbatą, svarbu tai daryti atsargiai ir saikingai. Rekomenduojama pradėti nuo mažos dozės (pvz., vieno puodelio per dieną) ir stebėti savo organizmo reakciją. Jei nepasireiškia joks šalutinis poveikis, dozę galima palaipsniui didinti. Paruošimas: 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintų dilgėlių lapų užpilkite verdančiu vandeniu (apie 250 ml) ir palaikykite 5-10 minučių. Nukoškite ir gerkite. Galima gerti ir atvėsusią.
Svarbūs patarimai
Jeigu sergate inkstų akmenlige, prieš vartodami dilgėlių arbatą, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju, ypač jei:
- Vartojate kokius nors vaistus.
- Sergate kitomis ligomis, pvz., širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu.
- Esate nėščia arba žindote kūdikį.
- Turite inkstų funkcijos sutrikimų.
Dilgėlių arbata negali pakeisti tradicinio inkstų akmenligės gydymo, kurį paskyrė gydytojas. Tai gali būti tik papildoma priemonė, bet ne pagrindinis gydymo būdas. Stebėkite savo savijautą. Jei pastebėjote bet kokį šalutinį poveikį, nutraukite dilgėlių arbatos vartojimą ir kreipkitės į gydytoją. Rinkitės kokybišką žaliavą. Geriausia pirkti dilgėlių lapus iš patikimų tiekėjų arba rinkti juos patiems, tačiau tik švariose vietose, toli nuo kelių ir pramonės objektų. Nevartokite dideliais kiekiais. Net ir naudingi augalai, vartojami per dideliais kiekiais, gali pakenkti.
Apibendrinimas
Dilgėlių arbata yra tradicinė priemonė, naudojama įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti, įskaitant ir inkstų akmenligę. Nors ji turi tam tikrų savybių, kurios teoriškai galėtų būti naudingos sergant šia liga (diuretinis, priešuždegiminis poveikis), mokslinių įrodymų, patvirtinančių jos veiksmingumą, trūksta. Be to, dilgėlių arbata gali sukelti šalutinį poveikį ir sąveikauti su vaistais. Todėl, prieš pradedant vartoti dilgėlių arbatą sergant inkstų akmenlige, būtina pasitarti su gydytoju. Ji gali būti naudojama kaip pagalbinė, bet ne pagrindinė priemonė.