Sukratažolių tinktūra: nuo tradicinės medicinos iki šiuolaikinio mokslo

Sukratažolė (Leonurus cardiaca), dar vadinama širdžiasnukiu, liūtažole, yra daugiametis žolinis augalas, priklausantis notrelinių (Lamiaceae) šeimai. Ji nuo seno vertinama dėl savo raminamųjų ir širdies veiklą reguliuojančių savybių. Nors dažniausiai naudojama arbata, sukratažolių tinktūra yra koncentruotesnė ir patogesnė vartoti priemonė, ypač skubantiems ar nemėgstantiems arbatos skonio.

Sukratažolės istorija ir paplitimas

Sukratažolės gimtinė – Centrinė Azija ir Pietryčių Europa. Ji buvo žinoma ir naudojama jau senovės Graikijoje ir Romoje. Viduramžiais sukratažolė buvo auginama vienuolynų soduose ir plačiai naudojama liaudies medicinoje, ypač moterų sveikatos problemoms spręsti, nerimui malšinti ir širdies negalavimams gydyti. Į Lietuvą sukratažolė atkeliavo viduramžiais ir greitai tapo populiariu vaistiniu augalu. Ji dažnai augdavo prie sodybų, darželiuose, buvo renkama ir džiovinama žiemai. Šiandien sukratažolė paplitusi visoje Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje. Ji dažnai auga pakelėse, dykvietėse, miško aikštelėse.

Sukratažolių tinktūros cheminė sudėtis ir veikliosios medžiagos

Sukratažolės cheminė sudėtis yra gana sudėtinga ir turtinga įvairiomis biologiškai aktyviomis medžiagomis. Pagrindinės veikliosios medžiagos yra:

  • Iridoinidai: Leonuridas, stachidrinas. Šios medžiagos pasižymi raminamuoju, antispazminiu ir širdies veiklą reguliuojančiu poveikiu.
  • Flavonoidai: Rutinas, kvercetinas, hiperozidas. Jie veikia kaip antioksidantai, stiprina kraujagyslių sieneles, gerina kraujotaką.
Sukratažolių tinktūra: nuo tradicinės medicinos iki šiuolaikinio mokslo
  • Eterinis aliejus: Jame yra įvairių terpenų ir kitų junginių, kurie prisideda prie augalo aromato ir gydomųjų savybių.
  • Alkaloidai: Leonurinas (nedideliais kiekiais).
  • Organinės rūgštys: Citrinų, obuolių, vyno rūgštys.
  • Mineralinės medžiagos: Kalis, kalcis, magnis, geležis ir kt.
  • Vitaminai: Vitaminas C, karotinoidai.

Būtent šių medžiagų kompleksas lemia sukratažolių tinktūros farmakologinį poveikį.

Sukratažolių tinktūros nauda sveikatai

Sukratažolių tinktūra tradiciškai naudojama esant įvairiems negalavimams. Moksliniai tyrimai iš dalies patvirtina šį tradicinį naudojimą, nors kai kuriose srityse reikalingi išsamesni tyrimai.

Širdies ir kraujagyslių sistema

Tai bene pagrindinė sukratažolių tinktūros taikymo sritis. Ji padeda:

  • Reguliuoti širdies ritmą: Tinktūra gali būti naudinga esant tachikardijai (dažnam širdies plakimui), ekstrasistolėms (nereguliariems širdies susitraukimams). Ji veikia raminamai, mažina širdies raumens jaudrumą.
  • Mažinti kraujospūdį: Sukratažolė šiek tiek plečia kraujagysles ir mažina kraujospūdį, todėl gali būti naudinga esant lengvai hipertenzijai. Tačiau sergant sunkia hipertenzija, tinktūrą reikėtų vartoti atsargiai ir tik pasitarus su gydytoju.
  • Gerinti kraujotaką: Flavonoidai stiprina kraujagyslių sieneles ir gerina kraujo apytaką.
  • Sumažinti širdies neurozes simptomus: Nerimas, įtampa, nemiga dažnai sukelia širdies permušimus, skausmą krūtinėje. Sukratažolės tinktūra padeda nuraminti nervų sistemą ir sumažinti šiuos simptomus.

Nervų sistema

Sukratažolė pasižymi raminamuoju ir migdomuoju poveikiu. Ji gali būti naudinga:

  • Esant nemigai: Tinktūra padeda atsipalaiduoti, sumažina įtampą ir palengvina užmigimą. Ji veikia švelniau nei sintetiniai migdomieji vaistai ir nesukelia pripratimo.
  • Esant nerimui, stresui, įtampai: Sukratažolė padeda nuraminti nervų sistemą, sumažina nerimo simptomus, gerina nuotaiką.
  • Esant lengvai depresijai: Kai kuriais atvejais sukratažolė gali padėti sumažinti lengvos depresijos simptomus, ypač jei ji susijusi su nerimu ir nemiga. Tačiau esant sunkiai depresijai, būtina kreiptis į gydytoją.
  • Esant vegetacinei distonijai: Šis sutrikimas pasireiškia įvairiais simptomais, tokiais kaip galvos svaigimas, širdies permušimai, prakaitavimas, virškinimo sutrikimai. Sukratažolė gali padėti sumažinti šiuos simptomus, nes reguliuoja autonominės nervų sistemos veiklą.

Virškinimo sistema

Sukratažolė gali būti naudinga ir esant kai kuriems virškinimo sutrikimams:

  • Mažinti spazmus: Tinktūra atpalaiduoja lygiuosius virškinamojo trakto raumenis, todėl gali padėti esant skrandžio spazmams, pilvo pūtimui.
  • Gerinti virškinimą: Sukratažolė skatina tulžies išsiskyrimą ir gerina virškinimo fermentų aktyvumą.

Moterų sveikata

Sukratažolė tradiciškai naudojama moterų sveikatos problemoms spręsti:

  • Menstruacinio ciklo reguliavimui: Ji gali padėti esant nereguliarioms, skausmingoms menstruacijoms.
  • Klimakterinio laikotarpio simptomų mažinimui: Sukratažolė gali palengvinti karščio bangas, nemigą, nuotaikų kaitą.
  • Po gimdymo: Kartais sukratažolė rekomenduojama pogimdyminiu laikotarpiu, siekiant sumažinti nerimą, pagerinti miegą ir paskatinti pieno gamybą (tačiau dėl pastarojo poveikio reikia daugiau tyrimų).

Kitos galimos naudos

Kai kurie šaltiniai teigia, kad sukratažolė gali būti naudinga esant skydliaukės hiperfunkcijai (hipertirozei), tačiau šiuos teiginius reikia vertinti atsargiai ir būtinai pasitarti su gydytoju.

Sukratažolių tinktūros vartojimas ir dozavimas

Sukratažolių tinktūrą galima įsigyti vaistinėse arba pasigaminti patiems. Paprastai rekomenduojama vartoti po 20-30 lašų tinktūros, atskiestos nedideliu kiekiu vandens, 2-3 kartus per dieną prieš valgį. Tikslią dozę ir vartojimo trukmę reikėtų aptarti su gydytoju arba vaistininku, nes ji gali skirtis priklausomai nuo individualių poreikių ir sveikatos būklės. Vartojimo trukmė dažniausiai 2-4 savaitės, po pertraukos, kursą galima kartoti.

Šalutinis poveikis ir kontraindikacijos

Sukratažolių tinktūra paprastai yra gerai toleruojama, tačiau kai kuriems žmonėms ji gali sukelti šalutinį poveikį, pvz.:

  • Mieguistumą, sumažėjusį budrumą. Todėl vartojant tinktūrą, reikėtų vengti vairuoti automobilį ar dirbti kitus dėmesio reikalaujančius darbus.
  • Virškinimo sutrikimus (pykinimą, viduriavimą).
  • Alergines reakcijas (odos bėrimą, niežulį).

Sukratažolių tinktūros nerekomenduojama vartoti:

  • Nėštumo ir žindymo laikotarpiu (dėl nepakankamų tyrimų).
  • Vaikams iki 12 metų.
  • Žmonėms, sergantiems sunkiomis kepenų ar inkstų ligomis.
  • Esant žemam kraujospūdžiui (hipotenzijai).
  • Vartojant kartu su raminamaisiais ar migdomaisiais vaistais (gali sustiprinti jų poveikį).
  • Esant alergijai sukratažolei ar kitiems notrelinių šeimos augalams.

Sukratažolių tinktūros gaminimas namuose

Jei norite pasigaminti sukratažolių tinktūrą namuose, jums reikės:

  • Džiovintos sukratažolės žolės (geriausia rinktos žydėjimo metu).
  • Stipraus alkoholio (degtinės, spirito). Rekomenduojamas santykis – 1 dalis žolės ir 5 dalys 40% alkoholio, arba 1 dalis žolės ir 2 dalys 70% alkoholio.
  • Tamsaus stiklo indo su sandariu dangteliu.

Gaminimo eiga:

  1. Susmulkinkite džiovintą sukratažolę.
  2. Sudėkite ją į stiklinį indą.
  3. Užpilkite alkoholiu, kad žolė būtų visiškai apsemta.
  4. Sandariai uždarykite indą.
  5. Laikykite tamsioje, vėsioje vietoje 2-3 savaites, periodiškai pakratydami.
  6. Nukoškite tinktūrą per kelis marlės sluoksnius.
  7. Supilstykite į tamsaus stiklo buteliukus ir laikykite vėsioje, tamsioje vietoje.

Svarbu paminėti, kad namuose pagamintos tinktūros stiprumas gali skirtis, todėl pradedant vartoti, rekomenduojama pradėti nuo mažesnės dozės.

Apibendrinimas

Sukratažolių tinktūra – tai vertinga natūrali priemonė, galinti padėti esant įvairiems sveikatos sutrikimams, ypač susijusiems su širdies ir nervų sistema. Tačiau, kaip ir bet kurią kitą vaistažolę, ją reikėtų vartoti atsargiai, pasitarus su gydytoju arba vaistininku, ypač jei sergate lėtinėmis ligomis ar vartojate kitus vaistus. Tinkamai vartojama sukratažolių tinktūra gali būti puikus pagalbininkas siekiant geresnės savijautos ir gyvenimo kokybės.

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Share via
Copy link