Camelia ginkmedžių lapų arbata: nauda, paruošimas ir istorija

Ginkmedis (Ginkgo biloba), dar vadinamas gyvuoju dinozauru, yra vienas seniausių medžių rūšių pasaulyje, išlikęs net 200 milijonų metų. Jo lapai, turintys unikalią dviskiautę formą, nuo seno naudojami tradicinėje kinų medicinoje. Pastaraisiais dešimtmečiais ginkmedžio lapų arbata ir ekstraktai išpopuliarėjo visame pasaulyje dėl savo potencialios naudos sveikatai. Nors dažniausiai vartojamas ginkmedžio ekstraktas, arbata taip pat turi teigiamų savybių ir yra švelnesnis būdas vartoti šį augalą.

Ginkmedžio lapų arbatos nauda sveikatai

Ginkmedžio lapuose gausu flavonoidų ir terpenoidų – antioksidantų, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir apsaugo ląsteles nuo pažeidimų. Šie junginiai lemia daugelį ginkmedžio arbatos teigiamų savybių:

  • Gerina kraujotaką. Ginkmedis plečia kraujagysles, gerina kraujo tekėjimą į smegenis, galūnes ir kitus organus. Tai gali padėti sumažinti šalčio pojūtį galūnėse, pagerinti atmintį ir koncentraciją.
  • Palaiko smegenų funkciją. Tyrimai rodo, kad ginkmedis gali pagerinti kognityvines funkcijas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Jis gali padėti sulėtinti su amžiumi susijusį atminties silpnėjimą ir netgi palengvinti Alzheimerio ligos simptomus. Tačiau reikia pabrėžti, kad ginkmedis nėra vaistas nuo Alzheimerio ligos, o tik potencialiai naudinga pagalbinė priemonė.
  • Mažina nerimą ir depresijos simptomus. Kai kurie tyrimai rodo, kad ginkmedis gali turėti teigiamą poveikį nuotaikai ir padėti sumažinti nerimo bei depresijos simptomus. Manoma, kad tai susiję su jo poveikiu neurotransmiteriams smegenyse.
  • Gali padėti esant regėjimo problemoms. Ginkmedis gali pagerinti kraujotaką akyse, todėl gali būti naudingas esant glaukomai ar geltonosios dėmės degeneracijai. Vis dėlto, prieš vartojant ginkmedį dėl akių problemų, būtina pasitarti su gydytoju.
Camelia ginkmedžių lapų arbata: nauda, paruošimas ir istorija
  • Gali sumažinti priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus.Yra duomenų, rodančių, kad ginkmedis gali padėti sumažinti PMS sukeliamus fizinius ir psichologinius negalavimus, tokius kaip krūtų jautrumas, nuotaikų kaita ir galvos skausmai.
  • Gali padėti esant Raynaud sindromui.Šis sindromas pasireiškia kraujagyslių spazmais, dažniausiai rankų pirštuose, reaguojant į šaltį ar stresą. Ginkmedis, gerindamas kraujotaką, gali padėti sumažinti šiuos simptomus.
  • Antioksidacinis poveikis. Ginkmedyje esantys antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie sukelia ląstelių pažeidimus ir prisideda prie senėjimo procesų bei įvairių ligų vystymosi.

Kaip paruošti ginkmedžio lapų arbatą?

Ginkmedžio lapų arbatą galima ruošti tiek iš šviežių, tiek iš džiovintų lapų. Svarbu naudoti kokybiškus, ekologiškai užaugintus lapus. Nerekomenduojama rinkti lapų nuo medžių, augančių prie judrių gatvių ar pramoninių zonų, nes jie gali būti užteršti.

Paruošimas iš džiovintų lapų:

  • 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintų ginkmedžio lapų užpilkite 250 ml verdančio vandens.
  • Uždenkite ir leiskite pritraukti 10-15 minučių.
  • Nukoškite ir mėgaukitės.

Paruošimas iš šviežių lapų:

  • 5-6 šviežius ginkmedžio lapus nuplaukite ir šiek tiek susmulkinkite.
  • Užpilkite 250 ml verdančio vandens.
  • Uždenkite ir leiskite pritraukti 15-20 minučių.
  • Nukoškite.

Galite pagardinti arbatą medumi, citrina ar imbieru. Nerekomenduojama gerti daugiau nei 2-3 puodelius ginkmedžio arbatos per dieną.

Galimas šalutinis poveikis ir įspėjimai

Nors ginkmedžio lapų arbata paprastai laikoma saugia, kai kuriems žmonėms ji gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui:

  • Virškinimo sutrikimus (pykinimą, viduriavimą, pilvo skausmus).
  • Galvos skausmą.
  • Galvos svaigimą.
  • Alergines reakcijas (odos bėrimą, niežulį).

Ginkmedžio arbata gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, ypač kraują skystinančiais vaistais (pvz., varfarinu, aspirinu), antidepresantais ir vaistais nuo traukulių. Todėl, jei vartojate kokius nors vaistus, prieš pradėdami gerti ginkmedžio arbatą, būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Ginkmedžio arbatos nerekomenduojama vartoti:

  • Nėščioms ir žindančioms moterims.
  • Vaikams.
  • Žmonėms, turintiems kraujavimo sutrikimų.
  • Prieš planuojamas operacijas (rekomenduojama nutraukti vartojimą likus bent 2 savaitėms iki operacijos).

Ginkmedžio istorija ir įdomūs faktai

Ginkmedis yra tikras gamtos stebuklas. Jis atlaikė ledynmečius ir kitus kataklizmus, išgyveno dinozaurus ir iki šiol puošia mūsų planetą. Jo istorija siekia milijonus metų, o pirmieji įrašai apie ginkmedžio naudojimą medicininiais tikslais randami senovės Kinijos raštuose, datuojamuose 2800 m. pr. Kr. Kinijoje ginkmedis buvo laikomas šventu medžiu, simbolizuojančiu ilgaamžiškumą, viltį ir atsparumą. Jis dažnai sodinamas prie šventyklų ir vienuolynų. Į Europą ginkmedis atkeliavo XVII amžiuje, o Lietuvoje pirmieji ginkmedžiai pasodinti XIX amžiuje.

Įdomu tai, kad ginkmedis yra dvinamis augalas – egzistuoja vyriški ir moteriški medžiai. Moteriški medžiai brandina vaisius, kurie skleidžia nemalonų kvapą, todėl miestuose dažniau sodinami vyriški medžiai. Ginkmedžio lapai rudeniop įgauna ryškią auksinę spalvą, sukurdami įspūdingą reginį. Šis medis yra labai atsparus taršai, kenkėjams ir ligoms, todėl puikiai tinka auginti miestuose.

Vienas labiausiai jaudinančių faktų apie ginkmedį yra jo atsparumas. Šeši ginkmedžio medžiai išgyveno Hirošimos atominės bombos sprogimą 1945 metais. Jie augo vos už 1-2 kilometrų nuo sprogimo epicentro ir, nepaisant visiško aplinkos sunaikinimo, vėl sužaliavo. Šie medžiai tapo gyvu vilties ir atgimimo simboliu.

Apibendrinant, Camelia ginkmedžių lapų arbata – tai ne tik skanus gėrimas, bet ir potencialiai naudinga priemonė sveikatai stiprinti. Tačiau, kaip ir vartojant bet kokius augalinius preparatus, svarbu laikytis saiko ir pasitarti su specialistu, ypač jei turite sveikatos problemų ar vartojate vaistus.

Komentarai

Kolkas komentarų nėra

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *