Insultas: atpažinimas, pirmoji pagalba ir kodėl saldi arbata NETINKA
Insultas – tai gyvybei pavojinga būklė, kuomet sutrinka smegenų kraujotaka. Dėl to smegenų ląstelės negauna pakankamai deguonies ir maistinių medžiagų, todėl pradeda žūti. Insultas gali sukelti negrįžtamus smegenų pažeidimus, lemiančius įvairius sveikatos sutrikimus, negalią ar net mirtį. Todėl ypatingai svarbu kuo greičiau atpažinti insulto požymius ir suteikti tinkamą pirmąją pagalbą.
Dažnai pasitaikantis mitas – kad įtarus insultą reikia duoti žmogui saldžios arbatos. Tai yra klaidinga ir pavojinga praktika. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime insulto atpažinimą, tinkamą pirmąją pagalbą ir kodėl saldi arbata gali pakenkti.
Insulto tipai
Yra du pagrindiniai insulto tipai:
- Išeminis insultas. Tai dažniausiai pasitaikantis insulto tipas (apie 80% visų atvejų). Jį sukelia smegenų kraujagyslės užsikimšimas krešuliu (trombu) arba embolu (krešulio dalimi, atitrūkusia nuo kitos kūno vietos). Dėl to sutrinka kraujo patekimas į tam tikrą smegenų sritį.
- Hemoraginis insultas. Šis insulto tipas įvyksta plyšus smegenų kraujagyslei ir kraujui išsiliejus į smegenis arba tarp smegenų dangalų. Kraujas spaudžia smegenų audinį, sukeldamas jo pažeidimą. Hemoraginis insultas yra retesnis, bet dažnai sunkesnis.
Dar skiriamas praeinantis smegenų išemijos priepuolis (PSIP), kartais vadinamas „mikroinsultu”. Jo simptomai panašūs į insulto, bet trunka trumpai, dažniausiai nuo kelių minučių iki valandos, ir praeina savaime. Nors PSIP nesukelia ilgalaikių pažeidimų, tai yra rimtas įspėjimas apie didelę insulto riziką ateityje. Todėl būtina kreiptis į gydytoją.

Kaip atpažinti insultą: VEIDAS ranka kalba laikas
Insulto simptomai gali būti įvairūs ir priklauso nuo to, kuri smegenų sritis pažeista. Tačiau yra keletas pagrindinių požymių, kuriuos lengva įsiminti naudojant akronimą VEIDAS:
- Veidas: Paprašykite žmogaus nusišypsoti. Jei viena veido pusė nusileidusi, lūpų kampas pakrypęs, tai gali būti insulto požymis.
- E: Vienos kūno pusės silpnumas, tirpimas.
- I: Sutrikusi, neaiški, nerišli ar nevalinga kalba. Žmogus gali nesuprasti, ką jam sakote, arba negalėti aiškiai ištarti žodžių.
- Drabumas, koordinacijos sutrikimai.
- A: Sutrikęs regėjimas viena ar abiem akimis (vaizdas dvejinasi, aptemsta, atsiranda dėmės).
- S: Stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas.
Ranka: Paprašykite žmogaus pakelti abi rankas į viršų. Jei viena ranka silpna ir jis negali jos išlaikyti, tai gali būti insulto požymis.
Kalba: Paprašykite žmogaus pakartoti paprastą sakinį. Jei kalba nerišli, neaiški arba žmogus negali kalbėti, tai gali būti insulto požymis.
Laikas: Jei pastebėjote bent vieną iš šių požymių, nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą (skambinkite 112). Kiekviena minutė yra kritiškai svarbi! Kuo greičiau bus atstatyta smegenų kraujotaka, tuo mažesnė tikimybė, kad įvyks negrįžtami smegenų pažeidimai.
Pirmoji pagalba įtarus insultą
Kol laukiate greitosios pagalbos, atlikite šiuos veiksmus:
- Paguoskite žmogų. Insultas sukelia didelį stresą ir baimę. Stenkitės kalbėti ramiai ir palaikyti jį.
- Paguldykite žmogų ant šono su šiek tiek pakelta galva, ypač, jei jį pykina ar jis vemia. Tai padės išvengti užspringimo. Jei žmogus sąmoningas, galite jį pasodinti, atremdami nugarą.
- Atlaisvinkite veržiančius drabužius, pavyzdžiui, atsekite apykaklę, diržą.
- Užtikrinkite oro pritekėjimą, atidarykite langą.
- Stebėkite žmogaus būklę. Jei jis praranda sąmonę, patikrinkite kvėpavimą ir pulsą. Jei reikia, pradėkite gaivinimą (dirbtinį kvėpavimą ir krūtinės paspaudimus).
- Nieko neduokite gerti ar valgyti. Dėl sutrikusio rijimo žmogus gali užspringti. Tai ypač svarbu atsiminti – jokios saldžios arbatos!
- Nebandykite duoti jokių vaistų.
- Pasistenkite įsiminti, kada prasidėjo simptomai. Ši informacija bus labai svarbi gydytojams.
Kodėl saldi arbata pavojinga insulto atveju?
Mitas, kad insulto ištiktam žmogui reikia duoti saldžios arbatos, yra labai pavojingas. Štai kelios priežastys:
- Užspringimo pavojus. Insultas dažnai sutrikdo rijimo funkciją. Žmogus gali lengvai užspringti skysčiu, ypač jei jis yra nesąmoningas arba jo sąmonė sutrikusi.
- Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje. Insulto metu organizme vyksta sudėtingi biocheminiai procesai, o padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali pabloginti smegenų pažeidimą. Tyrimai rodo, kad hiperglikemija (padidėjęs cukraus kiekis) po insulto yra susijusi su didesne komplikacijų ir blogesne išeities tikimybe.
- Saldūs gėrimai gali sukelti vėmimą, o tai pavojinga insulto ištiktam žmogui.
- Nukreipia dėmesį nuo svarbiausio – kuo skubesnio patekimo į gydymo įstaigą. Vietoj to, kad kviestų greitąją pagalbą, žmonės gaišta laiką ruošdami arbatą.
Vietoje arbatos, jei žmogus sąmoningas ir gali nuryti, galima duoti kelis gurkšnius paprasto vandens, bet tai nėra būtina.
Insulto gydymas
Insulto gydymas priklauso nuo jo tipo ir sunkumo. Pagrindinis tikslas – kuo greičiau atstatyti kraujotaką smegenyse (išeminio insulto atveju) arba sustabdyti kraujavimą (hemoraginio insulto atveju) ir sumažinti smegenų pažeidimą.
Išeminio insulto atveju gali būti taikoma trombolizė – vaistų, tirpdančių krešulius, skyrimas į veną. Šis gydymas efektyviausias per pirmąsias 4,5 valandas nuo simptomų pradžios. Kai kuriais atvejais gali būti atliekama mechaninė trombektomija – krešulio pašalinimas specialiu prietaisu, įvestu per kraujagyslę.
Hemoraginio insulto atveju gali prireikti chirurginės operacijos, kad būtų sustabdytas kraujavimas ir pašalintas susikaupęs kraujas. Taip pat skiriami vaistai, mažinantys kraujospūdį ir smegenų edemą.
Po insulto labai svarbi reabilitacija, kuri padeda atkurti prarastas funkcijas – kalbą, judėjimą, koordinaciją, savarankiškumą. Reabilitacija gali apimti fizioterapiją, ergoterapiją, logopedo konsultacijas, psichologinę pagalbą.
Insulto prevencija
Nors kai kurių rizikos veiksnių, pavyzdžiui, amžiaus ar genetikos, pakeisti negalime, daugelį insulto rizikos veiksnių galima kontroliuoti:
- Kontroliuokite kraujospūdį. Aukštas kraujospūdis yra vienas pagrindinių insulto rizikos veiksnių. Reguliariai matuokite kraujospūdį ir, jei reikia, vartokite gydytojo paskirtus vaistus.
- Valdykite cholesterolio kiekį kraujyje. Didelis cholesterolio kiekis skatina aterosklerozės vystymąsi ir kraujagyslių užsikimšimą.
- Sergantiems cukriniu diabetu – kontroliuokite cukraus kiekį kraujyje.
- Meskite rūkyti. Rūkymas dvigubai padidina insulto riziką.
- Ribokite alkoholio vartojimą.
- Sveikai maitinkitės. Vartokite daugiau vaisių, daržovių, viso grūdo produktų, liesos mėsos ir žuvies. Ribokite sočiųjų riebalų, transriebalų, druskos ir cukraus vartojimą.
- Būkite fiziškai aktyvūs. Reguliarus fizinis aktyvumas (bent 30 minučių per dieną) padeda palaikyti sveiką svorį, mažina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį.
- Valdykite stresą. Ilgalaikis stresas gali padidinti kraujospūdį ir kitus insulto rizikos veiksnius.
- Reguliariai tikrinkitės sveikatą.
Apibendrinimas
Insultas – tai sunki ir pavojinga būklė, reikalaujanti skubios medicininės pagalbos. Atpažinus insulto požymius, svarbu nedelsiant kviesti greitąją pagalbą ir nesuteikti netinkamos pirmosios pagalbos, pavyzdžiui, neduoti saldžios arbatos. Kuo greičiau bus pradėtas gydymas, tuo didesnė tikimybė išvengti sunkių pasekmių. Insulto prevencija – tai sveikas gyvenimo būdas ir rizikos veiksnių kontrolė.