Lakišius – ne tik prieskonis, bet ir stebuklinga arbata
Lakišius (lot. *Levisticum officinale*) daugeliui pažįstamas kaip aromatingas prieskonis, suteikiantis ypatingą skonį sriuboms, troškiniams ir kitiems patiekalams. Tačiau lakišius vertinamas ne tik virtuvėje. Iš jo ruošiama arbata pasižymi ne tik maloniu skoniu, bet ir įvairiomis naudingomis savybėmis. Šiame straipsnyje panagrinėsime lakišiaus arbatos istoriją, naudą sveikatai, paruošimo būdus ir galimus šalutinius poveikius.
Lakišiaus istorija ir paplitimas
Lakišius kilęs iš Pietvakarių Azijos, tiksliau – Irano ir Afganistano regionų.Jau senovės graikai ir romėnai vertino lakišių tiek dėl kulinarinių, tiek dėl medicininių savybių. Romėnai lakišių naudojo kaip prieskonį, o taip pat ir kaip vaistą nuo virškinimo sutrikimų ir peršalimo. Viduramžiais lakišius paplito visoje Europoje, o vienuolynų soduose jis buvo auginamas kaip vaistinis augalas.Į Lietuvą lakišius atkeliavo gana seniai, ir nors nėra vietinė rūšis, puikiai čia prigijo ir auginamas darželiuose.
Lakišiaus arbatos nauda sveikatai
Lakišiaus arbata – tai ne tik skanus, bet ir sveikatai naudingas gėrimas. Ji pasižymi įvairiapusišku poveikiu organizmui:
Virškinimo sistemos gerinimas

Lakišiaus arbata nuo seno naudojama virškinimo problemoms spręsti. Ji skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinimą, mažina pilvo pūtimą ir spazmus. Lakišiuje esantys eteriniai aliejai veikia raminamai, atpalaiduoja žarnyno raumenis ir padeda esant vidurių užkietėjimui. Taip pat manoma, kad lakišiaus arbata gali padėti esant skrandžio opoms, nors šiuo atveju būtina pasitarti su gydytoju.
Šlapimo takų sveikata
Lakišius pasižymi diuretiniu poveikiu, t.y., skatina šlapimo išsiskyrimą. Tai padeda iš organizmo pašalinti toksinus ir skysčių perteklių, todėl lakišiaus arbata gali būti naudinga sergant šlapimo takų infekcijomis, inkstų akmenlige ar esant edemoms (patinimams).Svarbu paminėti, kad esant inkstų ligoms, prieš vartojant lakišiaus arbatą, būtina pasitarti su gydytoju.
Kvėpavimo takų ligos
Lakišiaus arbata gali palengvinti peršalimo ir gripo simptomus. Ji veikia atsikosėjimą skatinančiai, padeda išvalyti kvėpavimo takus nuo gleivių.Eteriniai aliejai, esantys lakišiuje, pasižymi antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu, todėl gali padėti kovoti su infekcijomis.Arbata taip pat gali būti naudojama inhaliacijoms – karštų garų įkvėpimas palengvina kvėpavimą esant užgulusiai nosiai.
Priešuždegiminis poveikis
Lakišius turi priešuždegiminių savybių, kurios gali būti naudingos sergant artritu, podagra ir kitomis uždegiminėmis ligomis. Manoma, kad lakišiaus arbata gali padėti sumažinti sąnarių skausmą ir patinimą. Tačiau, vėlgi, svarbu pabrėžti, kad tai nėra pagrindinis gydymo metodas, o tik pagalbinė priemonė.
Kitos naudingos savybės
Be jau minėtų savybių, lakišiaus arbata gali turėti ir kitokios naudos:
- Raminantis poveikis: Lakišiaus arbata gali padėti atsipalaiduoti, sumažinti stresą ir nerimą.
- Kraujospūdžio mažinimas: Kai kurie tyrimai rodo, kad lakišius gali šiek tiek sumažinti kraujospūdį.
- Menstruacijų skausmų mažinimas: Lakišiaus arbata gali padėti sumažinti spazmus ir skausmus menstruacijų metu.
- Imuniteto stiprinimas: Lakišiuje yra vitaminų (ypač vitamino C) ir mineralų, kurie stiprina imuninę sistemą.
- Burnos higiena: Lakišiaus nuoviru galima skalauti burną – tai padeda naikinti bakterijas ir gaivina burnos kvapą.
Lakišiaus arbatos paruošimas
Lakišiaus arbatą galima ruošti iš šviežių arba džiovintų augalo dalių – lapų, stiebų, šaknų. Dažniausiai naudojami lapai. Paruošimo būdai yra keli:
Užpilas
Tai pats paprasčiausias ir greičiausias būdas.Vieną arbatinį šaukštelį susmulkintų džiovintų arba du šaukštelius šviežių lakišiaus lapų užpilkite stikline verdančio vandens. Uždenkite ir leiskite pritraukti 10-15 minučių. Nukoškite ir gerkite.
Nuoviras
Nuovirui paruošti naudojamos kietesnės augalo dalys, pavyzdžiui, šaknys.Vieną arbatinį šaukštelį susmulkintų lakišiaus šaknų užpilkite stikline šalto vandens. Užvirinkite ir virkite ant silpnos ugnies 10-15 minučių. Nukoškite ir gerkite.
Šaltasis užpilas
Šis metodas leidžia išsaugoti daugiau vitaminų ir eterinių aliejų. Du arbatinius šaukštelius susmulkintų lakišiaus lapų užpilkyte stikline šalto virinto vandens. Uždenkite ir palaikykite 8-12 valandų (geriausia per naktį). Nukoškite ir gerkite.
Į lakišiaus arbatą galima įdėti medaus, citrinos ar imbiero – tai pagerins skonį ir sustiprins naudingąsias savybes.
Galimas šalutinis poveikis ir kontraindikacijos
Nors lakišiaus arbata paprastai laikoma saugia, kai kuriems žmonėms ji gali sukelti šalutinį poveikį. Dažniausiai pasitaiko:
- Alerginės reakcijos: Žmonės, alergiški salierams, morkoms ar kitiems skėtinių šeimos augalams, gali būti alergiški ir lakišiui.
- Virškinimo sutrikimai: Vartojant dideliais kiekiais, lakišiaus arbata gali sukelti pykinimą, vėmimą ar viduriavimą.
- Sąveika su vaistais: Lakišius gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, pavyzdžiui, diuretikais, kraują skystinančiais vaistais ir ličio preparatais. Jei vartojate kokius nors vaistus, prieš pradėdami reguliariai gerti lakišiaus arbatą, pasitarkite su gydytoju.
Lakišiaus arbatos nerekomenduojama vartoti:
- Nėščioms ir žindančioms moterims;
- Mažiems vaikams;
- Žmonėms, sergantiems sunkiomis inkstų ligomis.
Lakišius – daugiau nei tik prieskonis
Lakišiaus arbata – tai puikus būdas pasinaudoti šio augalo naudingosiomis savybėmis. Ji ne tik maloniai kvepia ir skaniai nuteikia, bet ir gali padėti pagerinti virškinimą, sustiprinti imunitetą, palengvinti peršalimo simptomus ir net sumažinti uždegimą. Tačiau, kaip ir vartojant bet kokius vaistinius augalus, svarbu laikytis saiko ir, esant reikalui, pasitarti su sveikatos specialistu. Atraskite lakišiaus arbatos naudą ir mėgaukitės jos teikiamais privalumais!