Šalavijų arbata – pagalba peršalus ir kovojant su kosuliu

Kosulys – vienas dažniausių simptomų, lydinčių peršalimą, gripą, bronchitą ar net alergines reakcijas. Nors vaistinėse gausu įvairiausių sirupų ir pastilių, daugelis žmonių vis dažniau atsigręžia į natūralias priemones, išbandytas dar mūsų prosenelių. Viena tokių – šalavijų arbata. Šis kvapnus, šiek tiek kartokas gėrimas nuo seno vertinamas dėl savo gydomųjų savybių, ypač veiksmingai malšinant gerklės skausmą ir palengvinant kosulį.

Kodėl šalavijas veiksmingas nuo kosulio?

Vaistinis šalavijas (Salvia officinalis) – tai daugiametis, iki 70 cm aukščio užaugantis puskrūmis, kilęs iš Viduržemio jūros regiono. Jo lapuose ir žieduose gausu biologiškai aktyvių medžiagų, lemiančių gydomąsias savybes. Pagrindiniai komponentai, atsakingi už šalavijo poveikį kosuliui, yra šie:

  • Eterinis aliejus. Jame gausu cineolio, tujono, kamparo ir kitų terpenoidų, pasižyminčių antiseptiniu, priešuždegiminiu ir atsikosėjimą skatinančiu poveikiu. Cineolis padeda atpalaiduoti kvėpavimo takų raumenis, o tujonas, nors ir vartojamas atsargiai, mažina gleivių klampumą, todėl jos lengviau pasišalina.
  • Flavonoidai. Šie antioksidantai stiprina imuninę sistemą ir padeda organizmui kovoti su infekcijomis, kurios dažnai sukelia kosulį.
  • Taninai (rauginės medžiagos). Jie pasižymi sutraukiančiu poveikiu, todėl mažina gleivinės paburkimą ir dirginimą, slopina uždegimą.
  • Vitaminai ir mineralai. Šalavijuose yra vitamino C, B grupės vitaminų, kalcio, kalio, magnio ir kitų mikroelementų, kurie stiprina bendrą organizmo būklę.

Dėl šių medžiagų komplekso šalavijų arbata veikia keliais būdais:

Šalavijų arbata – pagalba peršalus ir kovojant su kosuliu
  • Mažina gerklės skausmą ir uždegimą. Taninai ir eterinis aliejus slopina uždegiminius procesus gerklėje, mažina perštėjimą ir skausmą.
  • Palengvina atsikosėjimą. Cineolis ir kiti eterinio aliejaus komponentai skystina gleives, todėl jos lengviau pasišalina iš kvėpavimo takų. Tai ypač svarbu sergant bronchitu ar kitomis ligomis, kai susidaro klampios gleivės.
  • Slopina kosulio refleksą. Šalavijas šiek tiek ramina nervų sistemą, todėl gali padėti sumažinti įkyrų, sausą kosulį.
  • Kovoja su infekcija. Eterinis aliejus ir flavonoidai pasižymi antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu, todėl padeda kovoti su peršalimo ligų sukėlėjais.

Kaip paruošti šalavijų arbatą nuo kosulio?

Šalavijų arbatą galima ruošti tiek iš šviežių, tiek iš džiovintų augalo lapų. Svarbu naudoti kokybišką žaliavą, geriausia – ekologiškai užaugintą. Štai keli paruošimo būdai:

Klasikinis užpilas:

  1. Vieną arbatinį šaukštelį džiovintų arba du arbatinius šaukštelius šviežių šalavijų lapų užpilkite stikline (200-250 ml) verdančio vandens.
  2. Uždenkite ir palikite pritraukti 10-15 minučių.
  3. Nukoškite.
  4. Galite paskaninti medumi ir citrina (kai arbata šiek tiek atvėsta, kad medus neprarastų savo gerųjų savybių).

Stipresnis nuoviras (skalavimui):

  1. Du arbatinius šaukštelius džiovintų arba keturis arbatinius šaukštelius šviežių šalavijų lapų užpilkite stikline verdančio vandens.
  2. Uždenkite ir pavirkite ant silpnos ugnies 5-7 minutes.
  3. Nukoškite.
  4. Atvėsinkite iki kūno temperatūros ir naudokite gerklei skalauti kelis kartus per dieną.

Šalavijų arbata su kitais vaistiniais augalais:

Šalavijo poveikį galima sustiprinti derinant jį su kitais vaistiniais augalais, taip pat padedančiais nuo kosulio. Pavyzdžiui:

  • Čiobreliai: Pasižymi stipriu atsikosėjimą skatinančiu ir antiseptiniu poveikiu.
  • Ramunėlės: Ramina sudirgusią gleivinę, mažina uždegimą.
  • Liepžiedžiai: Skatina prakaitavimą, mažina temperatūrą, ramina.
  • Eukaliptas: Atpalaiduoja kvėpavimo takus, lengvina atsikosėjimą (dėl stipraus poveikio naudoti atsargiai).

Šiuos augalus galima maišyti su šalaviju lygiomis dalimis arba pagal individualų poreikį.

Vartojimo rekomendacijos ir atsargumo priemonės

Nors šalavijų arbata yra natūrali priemonė, svarbu laikytis tam tikrų rekomendacijų:

  • Dozavimas: Per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 2-3 puodelius šalavijų arbatos. Skalavimui nuovirą galima naudoti dažniau – kas 2-3 valandas.
  • Vartojimo trukmė: Šalavijų arbatos nerekomenduojama vartoti ilgiau kaip 2 savaites iš eilės. Jei kosulys nepraeina, būtina kreiptis į gydytoją.
  • Nėštumas ir žindymas: Nėščioms ir žindančioms moterims šalavijų arbatos vartoti nerekomenduojama, nes tujonas gali turėti neigiamą poveikį.
  • Vaikai: Mažiems vaikams šalavijų arbatą reikėtų duoti atsargiai, pradedant nuo mažų dozių ir stebint organizmo reakciją. Geriausia pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
  • Sąveika su vaistais: Jei vartojate kokius nors vaistus, ypač raminamuosius, prieš pradedant vartoti šalavijų arbatą, pasitarkite su gydytoju.
  • Alergija: Jei esate alergiški šalavijui ar kitiems notrelinių (lūpažiedžių) šeimos augalams (pvz., mėtoms, raudonėliams, bazilikams), šalavijų arbatos vartoti negalima.
  • Epilepsija: Sergantiesiems epilepsija ar turintiems polinkį į traukulius, šalavijo reikėtų vengti dėl jame esančio tujono.

Mažiau žinomi faktai apie šalaviją

Šalavijas – ne tik vaistinis augalas, bet ir svarbi daugelio kultūrų dalis. Štai keletas įdomių faktų:

  • Senovės Romoje šalavijas buvo laikomas šventu augalu, simbolizuojančiu išmintį ir ilgaamžiškumą. Romėnai tikėjo, kad šalavijas gali apsaugoti nuo piktųjų dvasių ir netgi grąžinti mirusiuosius į gyvenimą (iš čia ir lotyniškas pavadinimas *Salvia*, kilęs iš žodžio *salvare* – išgelbėti, išgydyti).
  • Viduramžiais šalavijas buvo plačiai naudojamas ne tik medicinoje, bet ir kulinarijoje bei kosmetikoje. Juo buvo gardinami mėsos patiekalai, sūriai, vynas, taip pat naudotas plaukams stiprinti ir odai skaistinti.
  • Kai kuriose kultūrose šalavijas naudojamas ritualinėse apeigose. Pavyzdžiui, Šiaurės Amerikos indėnai degina džiovintus šalavijo lapus, kad apvalytų erdvę nuo neigiamos energijos.
  • Egzistuoja daugiau nei 900 šalavijo rūšių, tačiau tik kelios iš jų naudojamos medicinoje. Be vaistinio šalavijo (Salvia officinalis), dar populiarūs yra kvapusis šalavijas (Salvia sclarea) ir ispaniškasis šalavijas (Salvia lavandulifolia).
  • Šalavijų medus – retas ir vertingas produktas, pasižymintis stipriu aromatu ir gydomosiomis savybėmis.

Apibendrinant, šalavijų arbata – tai laiko patikrinta natūrali priemonė, galinti padėti palengvinti kosulį ir kitus peršalimo simptomus. Tačiau, kaip ir bet kurią kitą vaistažolę, šalaviją reikia vartoti atsakingai, laikantis rekomendacijų ir atsižvelgiant į individualias organizmo savybes.

Jums taip pat gali patikti...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Share via
Copy link